WYMIANA Z ZAGRANICĄ

          1368520705 logo pnwm dopisek poziom cmyk


Nasza  szkoła organizuje od 1996 roku wymianę młodzieży z Philipp-Holzmann Schule z Frankfurtu nad Menem
Młodzież z obu krajów spotyka się w maju we Frankfurcie a we wrześniu w Krakowie. 

Głównym celem tej wymiany jest poznanie technologii i metod pracy na budowie. Uczniowie w ciągu 10 dni pracują na budowach  w różnych  zawodach oraz zwiedzają Frankfurt i okolice. Ogromne wrażenie robi na nas  „Mainhattan" dzielnica drapaczy chmur, w których mają swoją siedzibę banki. We Frankfurcie znajduje się także Europejski Bank Centralny.

Przez pierwsze 5 dni zdobywamy doświadczenie zawodowe, porównujemy technologie i sposoby pracy w obu krajach. 

Po „ciężkim” tygodniu pracy przychodzi czas na wycieczki i rozrywkę. Zwiedzamy miasta
i okolice, np.: Wiesbaden i park linowy, lotnisko we Frankfurcie, Palmengarten.

Nasi goście zwiedzają Kraków  w czasie wspólnego biegu na orientację, podziwiają Kopalnię Soli w Wieliczce , jadą do Oświęcimia i Zakopanego. Ponieważ Frankfurt i Kraków to miasta partnerskie do tradycji należy wizyta w magistracie i powitanie przez władze obu miast.

Uczestniczymy także, w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli niemieckich i polskich i zwiedzamy szkoły. Czasami bierzemy udział w turnieju piłki nożnej. Program wymian zagranicznych jest istotnym elementem wzbogacającym ofertę kształcenia zawodowego Zespołu Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie. Pobyt w Niemczech uświadomił nam jak ważna jest znajomość języków obcych i nauczył nas otwartości na świat i ludzi.